Lovely Days! -25% na perfumy i -23% na resztę kategorii przy zakupach od 249 zł!
#PIELĘGNACJA
Witamina E – co to takiego i jakie ma korzyści dla skóry?
Bohaterką dzisiejszego artykułu z serii „Superskładniki” jest witamina E. Co to tak naprawdę jest? Jak działa na skórę? Wszystko wyjaśnimy ci krok po kroku.
Czym jest witamina E?
W najprostszych słowach – witamina E to niezbędny składnik odżywczy o właściwościach antyoksydacyjnych. Jest rozpuszczalnym w tłuszczach przeciwutleniaczem, który pomaga zwalczać toksyny i wolne rodniki w organizmie. Istnieje aż osiem form witaminy E, ale to tokoferol (Tocopherol) i octan tokoferolu (Tocopheryl Acetate) są najczęściej spotykane w kosmetykach do pielęgnacji skóry.
Nie bez powodu witaminę E nazywamy witaminą młodości. Poprawia ukrwienie skóry, spowalnia jej starzenie się, w tym opóźnia pojawianie się plam soczewicowatych (brzydko zwanych plamami starczymi).
Jak witamina E działa na skórę? Mechanizm i efekty
Witamina E naturalnie występuje w zdrowej skórze i działa jak silny antyoksydant, który pomaga chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – m.in. zanieczyszczeniami czy promieniowaniem UV.
To jeden z najważniejszych przeciwutleniaczy wykorzystywanych w kosmetykach. Dosłownie zmiata wolne rodniki, chroniąc przed utlenianiem ważnych elementów skóry (lipidów, białek, enzymów, witamin). Witamina E stosowana w kosmetykach:
- wspiera redukcję drobnych linii, zmarszczek i chroni przed utratą jędrności skóry;
- pomaga wyrównać koloryt cery i nadać jej blask;
- zmniejsza uszkodzenia skóry powstałe wskutek działania promieni UV;
- wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry;
- pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i wspiera długotrwałe nawodnienie komórek skóry;
- może przyczynić się do zmniejszenia blizn i śladów po oparzeniach, przyspiesza gojenie się ran;
- dzięki działaniu antyoksydacyjnemu zapobiega utlenianiu sebum, co pomaga ograniczyć powstawanie zaskórników;
- zmniejsza ryzyko podrażnień;
- sprzyja leczeniu chorób skóry.
Dodatkowo witamina E zapobiega utracie wilgoci i wspiera procesy regeneracji. Efekt? Skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i mniej podatna na podrażnienia.
Witamina E – dla kogo?
To składnik, który pokocha każda skóra, ale niektórym osobom z pewnością wyraźnie odmieni codzienną pielęgnację. Posiadaczki cery suchej i odwodnionej pokochają ją za zdolność zatrzymywania wilgoci i łagodzenia podrażnień. Skóra dojrzała doceni jej działanie wygładzające, odmładzające i wspomagające walkę z utratą jędrności.
Witamina E jest również świetnym wyborem dla osób z wrażliwą skórą, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i regenerujące. A jeśli twoja skóra często zmaga się z przebarwieniami lub ma nierówny koloryt – ta witamina pomoże wyrównać jej ton i przywrócić naturalny blask.
Produkty bogate w witaminę E
Możesz zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminę E dzięki regularnej i zdrowej diecie – wystarczy sięgać po produkty, które ją zawierają, m.in.:
- szpinak,
- jarmuż,
- dynia,
- masło orzechowe,
- migdały,
- czerwona papryka,
- szparagi,
- awokado,
- oliwa z oliwek.
Witamina E naturalnie występuje także w wielu olejach roślinnych – z kiełków pszenicy, rzepakowym, z pestek dyni, z nasion malin, arganowym czy z nasion czarnej porzeczki.
Kosmetyki z witaminą E – jak wybrać te najlepsze?
Na rynku znajdziesz mnóstwo kosmetyków z witaminą E – lekkie serum, odżywcze kremy, bogate olejki i maseczki bankietowe. Jak wybrać ten właściwy? Przede wszystkim zwróć uwagę na formę witaminy E w składzie – szukaj w składzie nazw takich jak Tocopherol lub Tocopheryl Acetate. Im wyżej są one w INCI, tym większe stężenie substancji aktywnej.
Tocopherol jest najbardziej aktywną, naturalną formą i działa silnie antyoksydacyjnie. Jednak Tocopheryl Acetate jest bardziej stabilnym składnikiem, ale mniej aktywnym biologicznie – jest za to dobrze tolerowany przez każdy rodzaj skóry i ma mniej tłustą formę.
Wiedz także o tym, że witamina E pełni podwójną rolę – nie tylko pielęgnuje skórę, lecz także działa jako naturalny konserwant, wydłużając trwałość kosmetyku i chroniąc inne składniki przed utlenianiem.
Jeśli masz cerę suchą, wybierz produkty o bogatszej konsystencji, np. kremy, maski lub olejki. Przy cerze tłustej i mieszanej lepiej sprawdzą się lekkie serum lub emulsje. Dobrym pomysłem jest też sięganie po kosmetyki, które łączą witaminę E z innymi składnikami wspierającymi jej działanie odmładzające, nawilżające i regenerujące, jak witamina C czy kwas hialuronowy.
Z czym łączyć witaminę E? Sprawdzone duety
Witamina E świetnie współgra z innymi składnikami aktywnymi, tworząc synergiczne połączenia, które wzmacniają jej działanie.
Ta witamina lubi „dobre towarzystwo”. Zjednała sobie przede wszystkim witaminę C, która wzmacnia jej działanie antyoksydacyjne i stabilizuje formułę kosmetyku. Witamina E z kolei stabilizuje witaminę C i zmniejsza jej drażniący potencjał. Idealne połączenie dla skóry zmęczonej, z przebarwieniami i oznakami starzenia. Razem tworzą antyoksydacyjny duet, który świetnie chroni skórę przed wolnymi rodnikami i czynnikami zewnętrznymi oraz wspiera rozświetlenie i rozjaśnienie cery.
Inne dobre połączenie to witamina E + kwas hialuronowy – taka mieszanka intensywnie nawilża i wygładza skórę. Jest niezwykle korzystna szczególnie na noc. Witamina E uszczelnia barierę hydrolipidową, a kwas hialuronowy wiąże wodę w naskórku. Razem zapewniają efekt długotrwałego nawilżenia i wygładzenia drobnych zmarszczek. Świetny duet w przypadku skóry suchej i odwodnionej.
Witamina E doskonale współgra także z niacynamidem. Witamina B3, czyli niacynamid, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie i wspiera barierę skóry. W połączeniu z witaminą E daje efekt ukojenia, zmniejsza rumień, wygładza i rozjaśnia cerę. Razem świetnie radzą sobie z wolnymi rodnikami. Szukaj tego połączenia, jeśli masz skórę mieszaną, tłustą, reaktywną.
Witamina E może także łagodzić działanie bardziej drażniących składników (np. retinolu), więc często dodaje się ją do kosmetyków regenerujących.