Spring Box! 10 miniatur przy zakupach za min. 499 zł!
#PIELĘGNACJA
Jak pozbyć się zaskórników? Poradnik
Małe ciemne punkty na twarzy, najczęściej na nosie, czole i brodzie, czyli zaskórniki, to niedoskonałości, których eliminacja jest jak walka z wiatrakami. Co robisz nie tak, że wciąż się pojawiają? Czy da się ich całkowicie pozbyć? A może to wcale nie są wągry? Dowiedz się, jak pozbyć się zaskórników za pomocą pielęgnacji i z czym tak naprawdę przyjdzie ci się mierzyć.
Czym są zaskórniki, czyli tak zwane wągry?
Zaskórniki to zmiany skórne, wykwity, które powstają w wyniku zatkania ujść mieszków włosowych. Pory blokują się przez nadmiar wydzieliny gruczołów łojowych, czyli sebum, oraz przez martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia. Choć zaskórniki nie są same w sobie stanem zapalnym, mogą się w niego przekształcić, szczególnie gdy próbujemy je nieudolnie usuwać. Nadkażenie bakteryjne może doprowadzić do pojawienia się bolesnych ropnych krost i innych zmian skórnych.
To prawda, że zaskórniki najczęściej występują w okresie dojrzewania, są problemem dotyczącym niedojrzałych cer, skłonnych do nadmiernej produkcji sebum, ale mogą występować niezależnie od naszego wieku. Czasem wystarczy jedynie nieprawidłowa pielęgnacja twarzy (głównie pomijanie wieczornego oczyszczania), by pojawiły się na twarzy jak grzyby po deszczu.
Wągry możesz rozpoznać na swojej skórze w dwóch postaciach, jako:
- zaskórniki otwarte (czarne punkty) – są dużo bardziej widoczne. Mają ciemny kolor, ponieważ nagromadzona w porach masa łojowo-rogowa ma kontakt z powietrzem i ulega utlenieniu. Są to tak zwane „czarne kropki”, które często zauważamy na nosie, brodzie i czole, czyli w strefie T.
- zaskórniki zamknięte (białe punkty) – wyglądem przypominają drobną kaszkę, są wyczuwalne pod palcami i trudniejsze do opanowania. To małe jasne grudki – masa łojowo-rogowa zalega pod skórą, bez otwartego ujścia, przez co nie ciemnieje. Niekiedy pojawiają się na policzkach i skroniach.
Dlaczego masz zaskórniki?
Przyczyn może być wiele. Najczęściej są to:
- nieprawidłowa pielęgnacja – przeważnie pomijanie wieczornego oczyszczania twarzy i demakijażu, stosowanie komedogennych kosmetyków (zapychających pory) oraz silnie wysuszających skórę;
- uwarunkowania genetyczne – skłonność do powstawania zaskórników możesz odziedziczyć po rodzicach;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej – w okresie dojrzewania, w ciąży, po porodzie, choroba Hashimoto;
- nieprawidłowa dieta, często składająca się z przetworzonej żywności, tłuszczów trans, cukrów i soli;
- niezdrowy styl życia – pełen stresu, przy braku aktywności fizycznej i nieodpowiedniego nawadniania, nadmierne spożycie alkoholu i palenie papierosów.
Zaskórniki czy włókna łojowe?
Zaskórniki i włókna łojowe bywają do siebie łudząco podobne, ale tylko pierwszych z nich powinniśmy się pozbywać. Już wiesz, że wągry to efekt zatkania porów mieszaniną sebum, martwego naskórka i zanieczyszczeń, która tworzy charakterystyczne czarne kropki lub zamknięte, białawe grudki. Są nieregularne, problematyczne i mogą prowadzić do stanów zapalnych.
Włókna łojowe to z kolei naturalna część budowy skóry – mogą przypominać niewielkie zaskórniki. Mają je wszyscy! Są równomiernie rozmieszczone (zwłaszcza na nosie), szare lub jasnoszare, i odpowiadają za prawidłowy transport sebum na powierzchnię skóry. Znikają tylko na chwilę po wyciśnięciu (mimo wszystko tego nie próbuj!), ale szybko wracają na swoje miejsce. Taka ich natura i są integralną częścią naszej skóry. Zamiast więc walczyć z nimi na siłę, sięgaj po delikatne oczyszczanie, na przykład za pomocą kwasów owocowych (AHA, BHA), i staraj się utrzymywać skórę w równowadze.
Jak pozbyć się zaskórników?
Zanim zaczniesz walkę z uporczywymi zaskórnikami, zastanów się, co w twoim przypadku tak naprawdę może sprzyjać ich powstawaniu. Czy to wina problematycznej skóry, a może problem tkwi w nieprawidłowej pielęgnacji? Jeśli walka trwa już zbyt długo, ale czujesz, że robisz wszystko, co możesz, zasięgnij opinii u specjalisty – dermatologa.
Często jednak w walce z zaskórnikami wystarczy zmiana nawyków pielęgnacyjnych plus skupienie się na zdrowej diecie, o ile nie mamy do czynienia z czynnikami od nas niezależnymi jak uwarunkowania genetyczne, stres czy zaburzenia hormonalne.
Jak pozbyć się zaskórników, skupiając się na odpowiedniej pielęgnacji?
Systematyczne oczyszczanie twarzy to must have. Naprawdę
Podstawowym błędem w pielęgnacji, który sprzyja pojawianiu się zaskórników i innych wykwitów, a niekiedy też stanów zapalnych, jest częste pomijanie demakijażu i oczyszczania twarzy. Nie pozwalaj sobie na sen w pełnym makijażu – to prosta droga do niedoskonałości i szybszego starzenia się skóry.
Dogłębne oczyszczanie twarzy odgrywa najważniejszą rolę w redukcji zaskórników. Dobre kosmetyki myjące pozbędą się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i zrogowaciałego naskórka, zmniejszą też aktywność szkodliwych mikrobów na skórze.
Codziennie rano i wieczorem dokładnie umyj twarz. Przed snem zawsze przeprowadzaj demakijaż. Do oczyszczania skóry wybieraj łagodne kosmetyki myjące, bez alkoholu i agresywnych detergentów, które mogłyby przesuszyć naskórek i zaburzyć jego równowagę. Przesuszona skóra zaczyna produkować sebum w nadmiarze, co może prowadzić do szybszego pojawiania się zaskórników.
Jeśli masz cerę mieszaną, tłustą lub trądzikową, najlepszym rozwiązaniem będą żele do mycia twarzy. Mają nietłustą formułę i przywracają skórze świeżość. Możesz wybrać żele z kwasami AHA i/lub BHA, w niskim stężeniu, które delikatnie złuszczą naskórek i odblokują zatkane pory. Przydadzą ci się również glinki i produkty z enzymami.
W przypadku cery dojrzałej czy suchej, świetnie sprawdzą się też olejki myjące, które dodatkowo nawilżą i natłuszczą skórę. Wybieraj formuły niekomedogenne, niesprzyjające zapychaniu się ujść mieszków włosowych.
Skóra wrażliwa i reaktywna najlepiej zareaguje na delikatne pianki do mycia twarzy, często bogate w substancje łagodzące i nawilżające – pantenol, aloes, kwas hialuronowy.
PS Nie zapominaj też o codziennym nawilżaniu skóry rano i wieczorem, by zachować jej równowagę – sięgaj po serum i kremy, które będą wspierać płaszcz hydrolipidowy oraz mikrobiom.
Nie wyciskaj wągrów!
Wyciskanie zaskórnik pomoże jedynie chwilowo. W rzeczywistości może doprowadzić do uszkodzeń naskórka, a także pojawienia się bolesnych ropnych wyprysków, szczególnie gdy będzie wykonywane niehigienicznie.
Zrezygnuj też z peelingów mechanicznych, które również mogą nadmiernie uszkadzać i podrażniać naskórek i pobudzać go do zwiększenia produkcji sebum. Takie kosmetyki potrafią naruszyć równowagę bariery hydrolipidowej i mikrobiomu.
Jak pozbyć się zaskórników? Zdrowo się odżywaj i postaw na aktywny styl życia
Zacznij zwracać większą uwagę na to, co jesz. Zredukuj do minimum żywność przetworzoną. Dobrze, by w twojej diecie zagościło więcej warzyw i owoców, orzechy, chude mięso, nabiał, jaja i ryby. Zadbaj też o regularne nawodnienie – przynajmniej 2 litry płynów dziennie (wliczają się w to także zupy). Możesz również wprowadzić suplementy diety, najlepiej po konsultacji ze specjalistą.
Kosmetyki niezbędne do walki z zaskórnikami – te pokochaliśmy w Sephora!
Beauty of Joseon Green Plum Refreshing Toner: AHA + BHA
Tonik złuszczający z kwasami hydroksylowymi, który w delikatny sposób zmiata ze skóry resztki martwych komórek naskórka oraz oczyszcza z nadmiaru sebum. Zawiera wodę z zielonej śliwki i ekstrakt z fasoli mung działające nawilżająco i wygładzająco. Kwas glikolowy 2% i kwas salicylowy 0,5% złuszczają bez podrażnień.
Glow Recipe Papaya Sorbet
Balsam oczyszczający z enzymami z papai oczyszcza skórę z uporczywego makijażu, sebum i filtrów przeciwsłonecznych, wygładza oraz przywraca jej blask. Nie narusza bariery ochronnej naskórka.
Sephora Collection Exfoliating + Glow Smoothing Cleanser
Żel z kwasami AHA i kwasem salicylowym, który działa złuszczająco-wygładzająco. Dogłębnie oczyszcza pory, zmniejsza ich widoczność i natychmiastowo wyrównuje koloryt skóry. Zawiera 98% składników pochodzenia naturalnego i może być stosowany codziennie.
The Inkey List Salicylic Acid Cleanser
W wyraźny sposób zmniejsza widoczność porów. Usuwa makijaż, oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, ograniczając powstawanie zaskórników i wyprysków. Zawiera 2% kwas salicylowy, który w połączeniu z cynkiem reguluje produkcję sebum, ujednolica cerą i redukuje wągry.
The Ordinary Tonik z kwasem glikolowym 7%
Ten tonik złuszczający pozbywa się niedoskonałości i natychmiastowo wyzwala promienny blask skóry. Długotrwale poprawia jej wygląd i pomaga w walce z wypryskami.
Dr.Jart+ Ceramidin™ Skin Barrier
Mleczny lotion z ceramidami, który w mgnieniu oka przywraca skórze komfort i równowagę. Pomaga w odbudowaniu bariery ochronnej. Doskonale nawilża skórę i pozostawia ja w świetnej kondycji – promienną, zdrowo wyglądającą i bez podrażnień.