Wyczyść

PIELĘGNACYJNE Q&A


Zdarza Ci się spotkać trudne, niezrozumiałe pojęcia ze świata piękna?, które potrafią przyprawić o niemały zawrót głowy? Jeśli tak, to dobrze trafiłaś! Specjalnie dla Ciebie Nasi eksperci Sephora przygotowali Pielęgnacyjne Q&A, w którym odpowiadają na pytania i wyjaśniają wątpliwości dotyczące pielęgnacji.

NA SKRÓTY

anchor

Co to jest EKSFOLIACJA i na czym polega? 

Co to jest?

Eksfoliacja, czyli złuszczanie warstwy martwych komórek naskórka, co pobudza go do szybszej regeneracji. Twoja skóra w naturalny sposób zrzuca codziennie miliardy komórek.

Jeśli organizm nie pozbywa się ich w naturalny sposób lub proces jest spowolniony doprowadzi to do zatykania porów, pojawiania się zaskórników i wyprysków, dlatego tak ważne jest stosowanie peelingów ! Oczywiście dostosowanych do potrzeby Twojej skóry.


Jak działa?

Peeling, złuszcza martwy naskórek, zbiera wszystkie pozostałości na skórze np. pył, kurz, odblokowuje drogę pozostałym kosmetykom, dzięki niemu cudowne składniki znajdujące się w serum czy kremie będą mogły szybciej wniknąć w głąb i regenerować oraz nawilżać Twoją skórę.


Nasza rada:

Peelingi dobieraj do potrzeb Twojej skóry. Zastanów się jaki rodzaj cery posiadasz oraz jakie konsystencje lubisz. 


Rodzaje peelingów: 

• Enzymatyczne – najdelikatniejsza forma złuszczania . Skierowane dla skóry suchej i wrażliwej.

• Gommage – inaczej nazywane „ścieranie gumką” . Peeling ten graniczy między enzymatycznym i mechanicznym. Dla skóry suchej i normalnej.

• Drobno i gruboziarniste. Peelingi mechaniczne, w swoim składzie posiadają min cukier , pestki moreli lub orzechów. Polecane dla skóry normalnej, mieszanej i tłustej.

anchor

Czym jest MIKROBIOM i jakie pełni funkcje? 

Co to jest? 

MIKROBIOM to dobroczynna, żywa tarcza ochronna będąca integralną częścią powierzchni skóry, złożona z mikroorganizmów. Jest w stałej komunikacji ze skórą. Wzmacnia naturalną ochronę przed agresywnymi czynnikami środowiskowymi. 


Jak działa i dlaczego jest ważny?

Pozostający w równowadze przyczynia się do wyglądu i zdrowia Twojej skóry, wspierając kluczowe jej funkcję. Wpływa na wzmocnienie skóry poprzez regenerację i odnowę jej bariery ochronnej, odnawiają naskórek, nawadniają i wyrównują koloryt. MIKROBIOM ulega zmianie w trakcie życia. Wpływ na jego zmienność mają styl życia, warunki środowiskowe i proces starzenia się skóry. Kiedy Twój MIKROBIOM nie jest zrównoważony, Twoja skóra może stać się wrażliwa i reaktywna.


Nasza rada:

Unikaj agresywnych produktów do oczyszczania skóry, złuszczania i osuszania jej poprzez tarcie, aby nie doprowadzić do zaburzenia bariery skórnej.

Używaj kosmetyków odpowiednio dobranych do Twojego rodzaju skóry i jej potrzeb, które pomogą wzmocnić i odbudować Twój MIKROBIOM.

Szczególnie kosmetyki zawierające 

PREBIOTYKI, czyli składniki odżywiające PROBIOTYKI, które są kluczowe w odbudowie MIKROBIOMU.

anchor

Jak zapobiegać FOTOSTARZENIU skóry?

Co jest przyczyną?

Każdy z nas chciałby cieszyć się zdrową, jędrną i młodą skórą. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Specjalnie dla Ciebie zdradzamy tajemnicę jak zwalczyć przedwczesne oznaki starzenia się skóry. Mówimy stanowcze nie zmarszczkom mimicznym, cienkiej i przesuszonej skórze, która staje się mniej sprężysta i elastyczna, a także przebarwieniom i plamom posłonecznym. Słońce emitujące promieniowanie ultrafioletowe, choć pozwala osiągnąć efekt pięknej opalenizny na naszym ciele, uaktywnia proces fotostarzenia się skóry. W wyniku naświetlania nasza skóra zostaje długotrwale uszkodzona, traci młodość i promienny wygląd.


Jak działa?

Wyróżniamy 3 rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UVC, UVA i UVB. Pierwsze z nich nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ jest pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery. Promieniowanie UVB działa głównie na naskórek i jest odpowiedzialne za poparzenia skóry i wystąpienie rumienia posłonecznego. Promieniowanie UVA stanowi ok. 95% promieniowania UV i wywołuje nieodwracalne zmiany związane ze starzeniem się naszej skóry. Natężenie tego promieniowania jest takie same w ciągu dnia i nocy, niezależnie od pogody i pory roku. UVA przenika przez chmury, szyby, a także do głębszych warstw skóry. Długie przebywanie na słońcu dodatkowo może wywołać niekorzystne reakcje skórne tzw. fotouczulenia, które objawiają się w formie pęcherzy, świądu, złuszczania skóry lub powstawania przebarwień.  


Nasza rada:

Aplikuj codziennie kremy z wysokimi filtrami do twarzy jako ochronę miejską przed słońcem, a także przed wolnymi rodnikami. Podczas kąpieli słonecznych używaj preparatów wodoodpornych. Latem unikaj takich składników w kosmetykach jak min. retinol i kwasy AHA.

anchor

Co warto wiedzieć o FOTOTOKSYCZNOŚCI?

Co to jest?

Do fototoksyczności dochodzi w momencie gdy na skórę działa jednoczenie promieniowanie UV jak i czynnik drażniący czyli substancja fototoksyczna.. Najczęściej taką reakcje wywołują: niektóre leki, zioła, barwniki, konserwanty, olejki eteryczne czy perfumy, a także kwasy ze względu na ich działanie uwrażliwiające skórę. Dlatego lepiej zrobić przerwę od stosowania kwasów latem.


Jak działa? 

W połączeniu tych dwóch czynników dochodzi do zwiększonej wrażliwości komórek na promieniowanie słoneczne, przez co uwalniana jest duża ilość wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry. Najczęściej objawia się to rumieniem przypominającym poparzenie słoneczne, w tym pieczenie skóry i pęcherze. Objawy występują natychmiast po aplikacji substancji fototoksycznej i jedynie w miejscu zastosowania czynniku.


Nasza rada:

Dobrym zamiennikiem kwasów podczas upalnego lata będzie witamina C. To właśnie w tym okresie powinna być stosowana w szczególności ze względu na działanie rozjaśniające przebarwienia. Składnik ten nie powoduje reakcji fototoksycznych, ani w kosmetykach, ani w suplementach. Pamiętaj też o stosowaniu kremów z filtrem i unikaniu ekspozycji na słońce.

anchor

Jak prawidłowo dbać o NAWODNIENIE SKÓRY?

Co to jest? 

Nawodnienie skóry jest to proces naprawczy dla skóry odwodnionej. Może dotyczyć zarówno skóry suchej jak i tłustej.

Zaburzenia skóry mogą być spowodowane:

-niewłaściwą pielęgnacją (nadmierne złuszczanie): skóra sucha 

-częste odtłuszczenie, matowienie ( powodujące nadmierne wydzielanie sebum): skóra tłusta

-niezbilansowana dieta (brak owoców, warzyw)

-czynniki wewnętrzne: stres, zmęczenie 

-czynniki zewnętrzne: ekspozycja na promienie słoneczne, klimatyzacja, wiatr.


Jakie są objawy? 

Osoby borykające się z odwodnieniem odczuwają dyskomfort i ściągnięcie skóry po oczyszczaniu, dodatkowo po przebudzeniu występują różnego rodzaju odciśnięcia na twarzy, skóra potrzebuje dłuższego czasu, aby powrócić do właściwego stanu.


Nasza rada:

-pij min 2 litry wody dziennie

-wzbogać swoją dietę o owoce i warzywa, bogate w wodę i składniki mineralne

-nawilżaj i nawadniaj skórę produktami kosmetycznymi 

-stosuj kremy z filtrem SPF 50 UVA/UVB

-obserwuj swoją skórę ( nie złuszczaj jej nagminnie, nie odtłuszczaj, nie używaj mydła i produktów na bazie alkoholu )

-odstaw używki 

-stosuj odpowiednią suplementacje.

anchor

Jaki jest wpływ SNU na naszą skórę? 

Jak działa?

W momencie kiedy kładziemy się spać dla naszej skóry jest to czas wytężonej pracy. Dochodzi wtedy do jednych z najważniejszych procesów regeneracji. Wytwarzana jest większa ilość kolagenu, który stanowi elastyczny „materac” dla naszej skóry, wzmożona jest też naprawa komórek DNA. To nocą potrzebuje ona najwięcej składników odżywczych, a ich działanie naprawcze i przeciwstarzeniowe ma maksymalny wpływ na jej wygląd!


Jak się przygotować? 

Żeby sen był wystarczająco długi i wartościowy dla naszego organizmu musimy odpowiednio przygotować nasze ciało i umysł. Powtarzane codziennie czynności stają się sygnałem dla ciała, że pora spać. Za zamkniętymi drzwiami łazienki poświęć sobie więcej czasu bez względu na listę obowiązków, która czeka na Ciebie nazajutrz. Celebruj chwilę w łazience przystrojonej świecą, zmysłowym olejkiem do ciała i mieniącą się, obfitą pianą w wannie.

Ile spać, aby się wyspać? 

Zapotrzebowanie na sen jest indywidualne dla każdego z nas, ze względu na uwarunkowania genetyczne, zegar biologiczny czy tryb życia. Ilość godzin snu powinna się wahać od siedmiu do dziewięciu, jednak nie tylko długość, a także jego głębokość znacznie wpływa na to jak czujemy się następnego dnia.


Nasza rada:

Każdego wieczoru, otul swoją skórę balsamem o relaksującym zapachu, nałóż na twarz nawilżające serum i bogatą, odżywczą maskę lub krem.

Warto nakładać maskę, która odizoluje Cię od bodźców świetlnych, a spray o lawendowym zapachu rozpylony na poduszkę ułatwi zasypianie i pomoże wprowadzić w głęboki sen.

anchor

DIETA DLA SKÓRY. Jak pielęgnować skórę od wewnątrz? 

Dlaczego jest ważna? 

Prawidłowo zbilansowana dieta wzbogacona o składniki korzystnie wpływające na stan skóry to doskonały sposób na piękną i zadbaną cerę.

Odkrycia naukowców dotyczące żywienia umożliwiają poprzez właściwy dobór składników rozwiązywać takie problemy skórne jak: trądzik, oznaki starzenia, utrata witalnego blasku.


Na czym polega? 

Poprzez włączenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze obdarowujemy nasz organizm tym co niezbędne, by utrzymać skórę w właściwej kondycji. Dania najlepiej komponować z warzyw i owoców, które są bogatym źródłem antyoksydantów (witaminy A, C, E). Chronią nas one przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Dieta korzystna dla zdrowej cery powinna bazować na produktach wieloziarnistych, tłuszczach pochodzenia roślinnego i pokarmach bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jednocześnie istotne jest ograniczenie spożycia źródeł nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych głównie w wysokotłuszczowych produktach odzwierzęcych. Kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pełni woda spożywana w ilości minimum dwóch litrów na dobę.


Nasza rada:

Nieodpowiednia kompozycja diety oraz niedobory niektórych składników mogą przyczyniać się do powstawania lub pogłębiania problemów skórnych. Najczęstszą przyczyną jest spożywanie w nadmiarze nabiału, cukru, produktów z wysokim indeksem glikemicznym i poddawanych długiej obróbce termicznej. Naszej skórze nie służy także żywność wysoko przetworzona, napoje gazowane oraz alkohol.

anchor

Jak zniwelować NADWRAŻLIWOŚĆ skórną? 

Co to jest? 

Skóra nadwrażliwa to taka, która silnie reaguje na rozmaite czynniki zewnętrzne. Zwykle podrażnienie objawia się wystąpieniem rumienia, napięciem skóry, uczuciem ściągnięcia, pieczeniem, świądem oraz łuszczeniem naskórka. Naturalna bariera ochronna naskórka – płaszcz lipidowy – jest u osób ze skórą nadwrażliwą słaba i cienka. Przez to skóra szybciej się odwadnia, a przenikanie czynników potencjalnie drażniących staje się łatwiejsze Napięcie skóry, swędzenie i pieczenie może mieć w przypadku skóry nadwrażliwej charakter przewlekły i nawracający. Skóra taka wymaga szczególnej pielęgnacji.


Jak postępować? 

Pierwsza zasada w pielęgnacji skóry wrażliwej to „ mniej znaczy więcej” Wybieraj kosmetyki z prostym, naturalnym składem działające bezpośrednio na problem który doskwiera twojej skórze. Składniki których powinnaś unikać to mydło), aromaty, olejki eteryczne, alkohol – który dodatkowo wysusza skóre co nie sprzyja jej ukojeniu.

Składniki które powinny znaleźć się w skłądzie to m.in.,: wysokie filtry, kwas hialuronowy, ceramidy, alantonina, pantenol ,gliceryna pochodzenia naturalnego, rutyna, inne składniki naturalne np.. żurawina, róża wąkrotka azjatycka.


Nasza rada:

Korzystaj z peelingów ! Stosuj je 1-2 razy w tygodniu. Najlepsze będą enzymatyczne, w postaci proszku który możesz dodać do swojego żelu lub bardzo drobnoziarniste, które mają zaokrąglone kanty, a przez to nie będą „rysowały” skóry. Obserwuj swoją skórę to jest też bardzo indywidualna sprawa. Peelingi powinny działać łagodząco, nawilżająco.