#PIELĘGNACJA
Prawidłowy demakijaż krok po kroku – pielęgnacja to czysta przyjemność!
Gdyby skóra potrafiła mówić, codziennie przypominałaby o najważniejszym wieczornym rytuale pielęgnacyjnym – demakijażu. Pomijanie tego kroku sprawia jej dyskomfort, osłabia jej barierę hydrolipidową i zwiększa ryzyko powstawania zaskórników i wyprysków oraz pogłębiania zmarszczek. Sprawdź, jak wykonać prawidłowy demakijaż krok po kroku.
Nieoczyszczona skóra staje się bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Dzielnie znosi noszenie przez cały dzień różnych kosmetyków do makijażu, ale podczas naszego snu potrzebuje od nich odpoczynku, by mogła w pełni się zregenerować. Wymaga wsparcia z naszej strony i odpowiedniej pielęgnacji oczyszczającej. W jaki sposób warto zapewnić jej pełen komfort?
Dlaczego demakijaż to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji twarzy?
Demakijaż to rytuał, podczas którego skóra zostaje dokładnie oczyszczona z resztek make-upu, a przy okazji z innych zanieczyszczeń, w tym nadmiaru sebum i pozostałości po kremie z filtrem. Jest etapem kojącym skórę i przygotowującym go do dalszych etapów codziennej pielęgnacji.
Pomijanie wieczornego demakijażu to prosta droga do pogłębienia zmarszczek, zwiększenia ryzyka pojawienia się krostek i stanów zapalnych, a także zaskórników. Nadmiar sebum i zanieczyszczenia, a resztki makijażu przecież zaliczają się do nich, mogą:
- blokować pory;
- sprzyjać namnażaniu się „złych” bakterii – zakłócając równowagę mikrobiomu;
- hamować odnowę komórkową naskórka i przyspieszać jego starzenie się;
- zaburzać równowagę hydrolipidową skóry – doprowadzać do jej odwodnienia, a tym samym zwiększenia wydzielania sebum przez gruczoły łojowe;
- uwrażliwiać skórę – może stać się bardziej podatna na podrażnienia;
- powodować nasilenie się trądziku;
- sprzyjać przesuszaniu się i pierzchnięciu ust.
Zasady prawidłowego demakijażu
Obudź w sobie potrzebę codziennego mycia twarzy przed snem – niech demakijaż wejdzie ci w nawyk, podobnie jak pielęgnacja nawilżająca. Skóra okaże ci wdzięczność każdego ranka – będzie wyglądać zdrowo i promiennie. Oczy też lepiej wypoczną, ponieważ nie będą musiały walczyć z pozostałościami po maskarze podczas twojej regeneracji w łóżku.
Staraj się trzymać poniższych zasad:
- zawsze dobieraj kosmetyki myjące do rodzaju swojej skóry, jej stanu oraz jej potrzeb – każda skóra jest inna i może wymagać zupełnie innych produktów;
- nie pocieraj skóry ani płatkami kosmetycznymi, ani ręcznikiem – staraj się zawsze delikatnie oczyszczać twarz, bez naciągania jej, które sprzyja podrażnieniom i przyspieszaniu jej starzenia się;
- nie używaj nawilżanych chusteczek do demakijażu, o ile nie jest to sytuacja awaryjna typu spontaniczny wyjazd, poprawienie make-upu w ciągu dnia, trening;
- do mycia twarzy unikaj zarówno gorącej wody, jak i lodowatej – gorąca może powodować szybkie przesuszenie się skóry, a zimna – nieskutecznie usuwa zanieczyszczenia, szczególnie tłuste;
- pamiętaj o demakijażu całej twarzy, w tym brwi i ust;
- pomyśl o demakijażu OCM (Oil Cleansing Method), szczególnie gdy masz do czynienia z cerą suchą, dojrzałą, wrażliwą lub odwodnioną; najlepiej stosuj podwójne oczyszczanie.
Jak dobrać kosmetyki do demakijażu?
Skóry suche, dojrzałe i wrażliwe preferują delikatny demakijaż wykorzystujący mleczka, olejki i balsamy do demakijażu (nasze hity to między innymi Sephora Collection Comfort Cleansing Oil oraz Beauty of Joseon Ginseng Cleansing Oil), łagodne pianki kojące czy płyny micelarne. Najlepiej współpracują z kosmetykami, które jednocześnie wspierają ich barierę ochronną i NMF (Natural Moisturizing Factor) – działają nawilżająco i odżywczo. Produkty te mogą więc zawierać, oprócz miceli i innych delikatnych substancji myjących, oleje roślinne, ekstrakty, np. z żeń-szenia czy aloesu, miód, kwas hialuronowy, skwalan, pantenol czy alantoinę.
Cery mieszane, tłuste i trądzikowe z kolei wolą lżejsze formuły, które jednocześnie mogą być wzbogacone o składniki przeciwzapalne i seboregulujące, np. kwas salicylowy, ekstrakty z rumianku, zielonej herbaty, aloesu. Dobrze sprawdzają się żele do mycia twarzy, wody micelarne, pianki oczyszczające czy lekkie emulsje.
W przypadku skóry nadreaktywnej i naczynkowej, możesz szukać kosmetyków zawierających wyciągi z miłorzębu, arniki, kasztanowca oraz witamin i ceramidów (ceramidy i witaminę E znajdziesz między innymi w mlecznej wodzie micelarnej Drunk Elephant E-Rase™ Milki Micellar Water).
Tych składników wystrzegaj się w pielęgnacji oczyszczającej
Choć są stosowane coraz rzadziej, możesz je jeszcze napotkać w niektórych kosmetykach myjących. Mowa przede wszystkim o:
- alkoholu denaturowanym lub etylowym – wysusza i podrażnia skórę, a przy tym wzmaga produkcję sebum i pośrednio powoduje przetłuszczanie się twarzy;
- mydle – zaburza naturalne pH skóry;
- agresywnych surfaktantach jak SLS czy SLES – siarczany nie są niebezpieczne, nie trzeba ich demonizować, ale wiedz o tym, że mogą działać silnie podrażniająco i wysuszająco, szczególnie w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, reaktywnej bądź naczynkowej.
Prawidłowy demakijaż krok po kroku
Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja oczyszczająca skórę z make-upu.
Krok 1: Demakijaż twarzy, oczu i ust
Wieczorną pielęgnację rozpocznij od delikatnego, ale skutecznego usunięcia make-upu z całej twarzy, a także szyi, jeśli nanosisz na nią podkład. Wybierz produkt dostosowany do swojego typu skóry i rodzaju używanych kosmetyków do makijażu.
Wodoodporny make-up najprościej zmyjesz za pomocą olejków lub balsamów do demakijażu, które skutecznie rozpuszczają trwałe formuły. Nanieś produkt na suchą skórę, delikatnie ją masując. Szczególną uwagę poświęć okolicy oczu i ust, gdzie makijaż bywa najbardziej odporny. Następnie zwilż dłonie wodą, by zemulgować kosmetyk, i kontynuuj masaż. Spłucz wszystko letnią wodą lub wilgotnym ręcznikiem. Jeśli używasz olejków lub balsamów do demakijażu skóry mieszanej, tłustej lub trądzikowej, koniecznie używaj później dobrze oczyszczającego żelu myjącego, najlepiej o działaniu nawilżającym.
Preferujesz płyny micelarne? Ich używanie jest rzeczywiście proste i szybkie. Nasącz nimi płatki kosmetyczne i delikatnie przemywaj twarz, oczy i usta, aż do całkowitego usunięcia makijażu (ostatni płatek powinien być niemal nieskazitelnie biały). Pamiętaj, aby nie pocierać skóry zbyt mocno, zwłaszcza w okolicy oczu. Z wodoodpornym make-upem najlepiej poradzą sobie dwufazowe płyny micelarne.
Krok 2: Mycie właściwe
Po usunięciu makijażu czas na głębsze oczyszczenie skóry z pozostałości kosmetyków, sebum i zanieczyszczeń. Użyj łagodnego środka myjącego dostosowanego do typu cery. Mogą to być żel, pianka lub emulsja.
Kosmetyk nanieś na wilgotną skórę i masuj kolistymi ruchami przez około minutę, koncentrując się na strefach problematycznych, które najszybciej się zanieczyszczają (szczególnie w przypadku skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej) – na czole, nosie i brodzie. Na koniec spłucz twarz letnią wodą i delikatnie osusz ją ręcznikiem, unikając tarcia.
Demakijaż + mycie właściwe możesz znać jako Double Cleansing, czyli podwójne oczyszczanie. Zapewnia ono dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i przygotowuje skórę do kolejnych kroków pielęgnacji.
Krok 3: Tonizacja
Tonizowanie to często pomijany, ale przydatny element pielęgnacji oczyszczającej. Tonik pomaga przywrócić skórze naturalne pH, które może zostać zaburzone podczas mycia, choć zdarza się to coraz rzadziej, bo przeważnie nie sięgamy po tradycyjne mydła do mycia twarzy, a nowe formuły kosmetyków myjących mają zwykle odczyn fizjologiczny.
Pamiętaj jednak, że tonik możesz potraktować jako etap zwieńczający oczyszczanie skóry – usunie ewentualnie pozostałości zanieczyszczeń, a przy tym sprawi, że skóra będzie zdecydowanie lepiej absorbować składniki aktywne z serum lub kremu. Oprócz tego toniki mogą wykazywać dużo ukierunkowanych właściwości – złuszczających, rozświetlających, przeciwbakteryjnych, odmładzających czy normalizujących wydzielanie sebum.
Te kosmetyki również dopasuj do typu swojej skóry i jej potrzeb. Tonik nawilżający przyda się w pielęgnacji cery suchej, seboregulujący lub złuszczający – tłustej, a łagodzący – wrażliwej.
Niewielką ilość toniku nanieś na płatek kosmetyczny lub bezpośrednio na dłonie jak esencję, a następnie delikatnie wklep w skórę twarzy i szyi.