Jakiego produktu szukasz?

Przewodnik
po ochronie słonecznej


Większość ludzi ma stosunek do słońca opierający się na relacji kocham-nie lubię. Uwielbiamy witaminę D, sposób, w jaki podnosi nas na duchu i wygląd skóry muśniętej słońcem. Nie przepadamy jednak za oparzeniami słonecznymi, brązowymi plamami i przedwczesnymi oznakami starzenia się spowodowanymi ekspozycją na słońce. Winowajcy? Promienie UVA i UVB. Choć przynoszą one światło i ciepło, mogą również uszkodzić Twoją skórę, jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności.

A to oznacza, że przez cały czas, w deszczu czy w słońcu. Promienie UV są aktywne przez cały rok! Dlatego właśnie SPF pojawia się w coraz większej ilości kremów na dzień, serum, a nawet kosmetyków do makijażu. Bardzo nam się to podoba: teraz łatwiej niż kiedykolwiek możesz dodać ochronę przeciwsłoneczną do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej! Przeczytaj nasze wskazówki, triki i produkty, które pomogą Ci chronić skórę o każdej porze roku.

Zobacz więcej ODKRYJ >>

FAQ

FAQ

SPF oznacza Sun Protection Factor (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej) i jest zazwyczaj oznaczony liczbami na opakowaniach produktów do opalania. Liczba ta określa, jak długo Twoja skóra może być wystawiona na działanie promieni słonecznych, zanim ulegnie poparzeniu. SPF dotyczy jednak tylko promieni UVB, które są odpowiedzialne za oparzenia słoneczne.

Liczba SPF mierzy zdolność filtra przeciwsłonecznego do filtrowania promieni UVB. Im wyższa jest ta liczba, tym silniejsza jest ochrona. To, jak długo możesz być narażona na działanie tych promieni, zależy od wielu czynników: fototypu Twojej skóry, siły promieni UV. Upewnij się, że przeczytałaś instrukcje dotyczące każdego produktu i zawsze sprawdzaj datę ważności przed użyciem.

UVA i UVB to dwa rodzaje promieniowania słonecznego. Większość promieni to właśnie UVA. Wnikają one głęboko w skórę i są odpowiedzialne za powstawanie oznak przedwczesnego starzenia się, ciemnych plam i raka skóry. Promienie UVB stanowią jedynie 25% promieni. Pozostają one na powierzchni skóry i aktywują melanocyty. Komórki te produkują melaninę, pigment, który nadaje skórze kolor i sprawia, że jest ona opalona. To właśnie promienie UVB są również przyczyną oparzeń słonecznych.

"Szerokie spektrum" oznacza, że filtr przeciwsłoneczny może filtrować zarówno promienie UVA, jak i UVB. Jest to niezbędne, gdy chcesz uniknąć oznak przedwczesnego starzenia się, oparzeń słonecznych i innych negatywnych skutków działania słońca, w tym raka skóry.

Filtr chemiczny to składnik filtra przeciwsłonecznego wykonany z cząsteczek organicznych. Pochłaniają one promienie UV zamiast Twojej skóry. Laboratoria muszą wybierać z listy filtrów, które są zatwierdzone przez urzędników służby zdrowia. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa lub masz reakcje alergiczne, filtry mineralne są generalnie lepszym rozwiązaniem.

Filtr mineralny (zwany również filtrem fizycznym lub nieorganicznym) składa się z różnych mikrocząsteczek minerałów (często tlenku cynku lub dwutlenku tytanu), które rozpraszają światło i odbijają promienie UV. Działają one jak bariera ochronna na Twojej skórze. Są mniej alergizujące i działają natychmiast po nałożeniu. Przyjazne dla środowiska, filtry mineralne można często znaleźć w organicznych produktach do opalania (które zazwyczaj nie zawierają parabenów i konserwantów).

PORADY

- Stosuj krem do opalania lub inną formę filtra SPF codziennie, nawet jeśli słońce nie jest widoczne.

- Nakładaj swój codzienny SPF rano lub przed dłuższym przebywaniem na słońcu.

- Latem ponawiaj aplikację SPF co najmniej co 2 godziny, a częściej, jeśli się pocisz lub po pływaniu.

- Sprawdzaj datę ważności na produktach z filtrem SPF i okres przydatności do użycia każdego z nich, przeglądając swoje kosmetyki.

- Promienie UVA mogą uszkodzić Twoją skórę nawet przez szkło. Dlatego nie wahaj się stosować filtrów przeciwsłonecznych, nawet jeśli przebywasz w domu.

- Na noc dokładnie umyj twarz, aby pozbyć się wszelkich pozostałości po SPF, które mogą zatykać pory.

- Jeżeli masz skórę tłustą, preferuj lżejsze konsystencje, takie jak żel lub spray. Jeśli masz skórę suchą, wybierz bogatszą konsystencję, taką jak balsam lub krem. Oleje są dobre dla wszystkich typów skóry. Najważniejszą rzeczą jest wybranie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, którego stosowanie będzie dla Ciebie przyjemnością, dlatego będziesz chciała używać go przez cały czas.

- Im jaśniejszy masz odcień skóry, tym wyższy powinien być Twój filtr SPF. Ale ciemna skóra również potrzebuje ochrony! To prawda, że skóra o fototypie VI ma większą naturalną ochronę ze względu na wysokie stężenie melaniny, jednak ten typ skóry nie jest odporny na oparzenia słoneczne. Co więcej, ekspozycja na słońce może powodować powstawanie plam starczych na ciemnej lub jasnej skórze. Produkt o SPF 10-20 stanowi doskonałą ochronę dla ciemniejszych odcieni skóry.

- Rozumienie fototypów skóry: fototyp I to skóra bardzo jasna, fototyp II to skóra jasna, fototyp III to skóra o średnio jasnym odcieniu, fototyp IV to skóra jasnobrązowa, fototyp V to skóra ciemnobrązowa, a fototyp VI to skóra bardzo ciemnobrązowa i czarna.

- Krem przeciwsłoneczny z filtrami chemicznymi należy nakładać 15-30 minut przed ekspozycją na słońce. Idealnie byłoby, gdybyś najpierw nałożyła krem raz, będąc w domu, przed wyjściem na zewnątrz. Następnie należy regularnie powtarzać aplikację.